Amikor egy cég külföldi tárgyalásra készül vagy szerződést kap angolul, általában felmerül: "Kell-e fordítás? Vagy tolmács?" A két fogalom köznyelvileg felcserélődik, üzletileg viszont más szituációra valók.
Fordítás: írott szöveg → írott szöveg
Fordítást akkor kérünk, ha írott dokumentumot kell egyik nyelvről a másikra átültetni: szerződés, műszaki leírás, weboldal, ajánlat, határozat. A fordítónak ideje van – referenciákat néz, terminológiát egyeztet, ellenőriz. Az eredmény egy gondosan átdolgozott dokumentum.
Tolmácsolás: szóbeli közvetítés valós időben
Tolmácsot akkor veszünk igénybe, ha tárgyaláson, konferencián, közgyűlésen vagy személyes megbeszélésen kell valós idejű nyelvi közvetítés. A tolmács nincs visszatekerhető – nem piszkozatoz, azonnal dönt. Ez magasabb stressztoleranciát és gyorsabb döntési képességet igényel.
A két fő tolmácsolási forma
Konszekutív tolmácsolás: a szónok mond egy egységet, a tolmács utána tolmácsol. Kisebb tárgyalásokra, üzleti megbeszélésekre ideális. Szimultán tolmácsolás: a tolmács valós időben, párhuzamosan közvetít fülhallgatón keresztül. Nagyobb konferenciákhoz, EU-s ülésekhez szükséges, és speciális felszerelést igényel.
A leggyakoribb hiba
A leggyakoribb hibás döntés: tolmácsot kérnek fordításra, vagy fordítva – egy kétoldalú szerződés megbeszélésére tolmács helyett fordítással próbálnak boldogulni. Mindkettő időbe, pénzbe és hitelességbe kerülhet.
A Rácz Nyelvstúdió mindkét szolgáltatást kínálja. Ha bizonytalan benne, melyikre van szüksége, az igényfelmérés részeként ezt is egyeztetjük.
Fordításra vagy tolmácsolásra van szüksége? Nézze meg fordítás és tolmácsolás szolgáltatásunkat, vagy kérjen ajánlatot közvetlenül.
Gyakori kérdések
Kérhetek-e tolmácsot egy fontos e-mail-váltáshoz?
Nem javasolt – írott anyaghoz fordítás kell, ami időt kap az ellenőrzésre; a tolmácsolás valós idejű szóbeli helyzetekre való.
Mennyivel korábban kell lefoglalni egy tolmácsot egy tárgyalásra?
Érdemes legalább 1-2 héttel előre jelezni, hogy legyen idő a téma és a terminológia előzetes egyeztetésére.
Szimultán vagy konszekutív tolmácsolás kell egy kisebb üzleti megbeszéléshez?
Kisebb, 2-6 fős megbeszélésekhez jellemzően a konszekutív forma elegendő és gazdaságosabb, a szimultán tolmácsolás inkább nagyobb konferenciákhoz szükséges.
